Workcube ERP | CRM | HR
CRM - Müşteri İlişkileri Yönetimi


Etkinlik Tarihi : 18 Temmuz 2018 - 19 Temmuz 2018

Bu eğitimde ele alınacak konular aşağıdaki gibidir.

Müşteriler ve Tedarikçiler
Kurumsal ve Bireysel Hesaplar neden var? Üye Yönetimi Kavramı Listeleme, ekleme ve güncelleme Kategorilendirme ve Segmentasyon neden yaparız? Potansiyel, Cari Ayrımı ve Hesap Planı Bağlantısı, Kurumsal Hesaplar nasıl açılır? Kurumsal Hesap Ek Bilgileri nelerdir? Bireysel Hesaplar nasıl açılır? Bireysel hesap ek bilgileri nelerdir?

Satış Gücü Planlama
Satış Bölgeleri Kavramı –Mantıksal ve coğrafi temeller, Bölgeler ve Alt Bölgeler nasıl planlamalı? Satış Takımları oluşturmak. Müşteri erişim yetkilerini bölge ve takımlara göre yönetmek.

Müşteriyle Etkileşim ve Fırsat Yönetimi
Satış nerede başlar? Nerede biter? Etkileşim-Fırsat-Teklif-Kontrat-Sipariş Akışı, Müşteri Ziyaretleri Planlama ve Ziyaretler, Etkileşim - İlk Temas nedir? Etkileşimleri fırsata dönüştürmek. Fırsat Yönetimi hangi amaçlarla nasıl kullanılır? Fırsat kayıtlarını anlamlı hale getirmek - Parametreler Fırsatı satışa dönüştürmek için işler, toplantılar, belgeler vs. Fırsat süreçleri ve aşamaları nasıl kullanılır? Fırsatlara analiz-anketler bağlayarak dah fazla bilgi toplamak

Kampanyalar
Pazarlama Faaliyetleri Yönetimi ve Kampanya Tasarımı, Müşteri Demografik Bilgileri, Müşteri kayıtlarını güncel tutmanın önemi Hedef Kitle nedir? Liste Yöneticisi nasıl çalışır? Kampanya içeriklerinin hazırlanması. Gönderiler –E-mail, SMS, Sosyal Medya Entegrasyonu

Kimler Katılmalı?
İşletmelerdeki İş Geliştirme, Pazarlama, Satışsorumluları, CRM implementasyonları yapmak isteyenler bu eğitimlere katılmalı.

Kazanımlar
Sertifika alanlar Workcube eko sistemi içinde kolaylıkla iş bulabildikleri gibi uygulama danışmanı iş ortağı olabilirler.

Eğitimci

Merve Kılıçaslan

Süre
2 gün, 10.00-17.00 arası

Ücret 
190 USD+KDV, Yemek ve içecek dahildir.

Kontenjan: 6 Kişi

Eğitim Yeri
Catalsyt Hub Çalışma Merkezi
Koşuyolu Mah. Katip Salih Sok. No: 2 Koşuyolu-Kadıköy/İST

0850 441 23 23

Satın almak istiyorum!

Not bırakın, sizi arayalım.

Uzman birine ihtiyacım var!

Size en yakın, en uygun iş ortağını bulun.

Öğrenmek istiyorum!

Workcube eğitim ve yardım merkezini ziyaret edin.

Yardıma ihtiyacım var!

Destek çağrısı yap.